Nieuwsblad Transport | Article
Inloggen
RSS Feed
De krant in pdf
Nieuws
Modaliteiten
NT Intelligence
Dossiers
Service
Nieuwsbrief
NT Dagen
De Markt
Overheid
Bestemmingen
Bedrijfsnieuws
De Praktijk
Mensen
Opinie
Scheepvaart
Wegvervoer
Luchtvracht
Spoorvervoer
Binnenvaart
Faillissementen
Personalia
Woordenboek
IATA overzicht
Agenda
Polls & reacties
Scheepvaart
Luchtvracht
Wegvervoer
Binnenvaart
Logistiek
Spoorvervoer
Politiek
Vacatures
Links
Abonneren
Adverteren
Advertising
Video
Contact
Wie is wie?
NT E-mail
NT Weekly
Gerelateerde dossiers
Binnenvaart
» Bekijk dossier
Poll
Nedlloyd, KLM, ECT en nu TNT. Wie volgt?
Inderdaad, er blijft maar weinig over van ons nationaal transport erfgoed
Ach, wat maakt dat nou uit?
Anders, namelijk...
Stem
Bekijk de resultaten
Meest gelezen
Rederij MSC blijft voorlopig toch in Antwerpse haven
Maersk en CMA CGM rationaliseren samen in Verre Oostentrade
Was dreiging exit MSC opgezet spel?
Acties bij APMTR voorbij
PSA Antwerpen: geen plasverbod voor buitenlandse chauffeurs
APMTR: onderhandelen en staken tegelijk
Extra schip bij Rhinecontainer
Supermarkten willen één code op inkomende goederen
Zwaar verlies voor TNT
Turkije en Kroatië in gemeenschappelijk douanevervoer
Printen
Share
|
Magneet voor binnentankvaart
27 januari 2012
1
2
3
4
5
De vette jaren in de binnentankvaart zijn voorlopig voorbij. Toch ziet Interstream Barging nog volop ruimte voor groei.
Als er één deelmarkt in de binnenvaart geplaagd wordt door overcapaciteit, dan is het wel de tankvaart. Afhankelijk van wie je het vraagt, lopen de schattingen uiteen van 15 tot wel 30%. Interstream Barging, met een vloot van rond de 125 schepen één van de grootste spelers in de markt houdt het op zo’n 20%. Toch zegt topman Pieters Peeters: “Wij willen de komende jaren in volume met zo’n 10% groeien.”
Juist in de huidige markt werkt schaalgrootte volgens hem ‘als een magneet’ op klanten en binnenvaartondernemers. “Als je zo groot bent, wil iedereen wel iets met je doen.” De op een steenworp afstand van de Amer Centrale in Geertruidenberg gevestigde groep vervoerde vorig jaar 22 miljoen ton vloeibare lading, waarmee het althans in volume één van de grootste vervoerders van Europa is.
Het aantal klanten komt, toevalligerwijs, overeen met het aantal schepen: ongeveer 125. “Daaronder vind je alle bekende namen van de grote oliemaatschappijen, handelaren en chemische concerns”, vertelt Pieters. “Die willen in toenemende mate zaken doen met grote professionele tegenspelers en steeds minder met papa-en-mamabedrijven. Daarom denken wij de komende jaren nog behoorlijk te kunnen groeien.”
Van die ruim 125 schepen en 350.000 ton tellende vloot heeft Interstream er 24 in eigendom. De andere ruim honderd zijn in handen van particuliere schipper-eigenaren, waarvan de meeste één schip bezitten. Ze hebben hun bevrachting in handen gelegd van Interstream, dat dankzij contracten met verladers toegang heeft tot grote goederenstromen.
Sommige schippers gaan zo’n overeenkomst voor een korte periode van enkele maanden aan, andere varen al jaren voor Interstream. “Iedereen is daar helemaal vrij in, maar er is wel één voorwaarde. Je vaart altijd exclusief voor ons en je mag je schip niet op een andere manier aanbieden”, legt Peeters uit. De overeenkomsten met verladers zijn meestal jaarcontracten.
Interstream bestaat dit jaar tien jaar en heeft vooral de laatste jaren een veelbewogen ontwikkeling doorgemaakt. Het bedrijf werd in 2002 op 50/50-basis opgezet door het Rotterdamse tankopslagconcern Vopak en de brandstofhandelaar en –leverancier Van der Sluijs Groep uit Geertruidenberg, die er hun bevrachtingactiviteiten op het gebied van minerale olie in onder brachten.
Zes jaar later werd het bedrijf, dat een man of acht in dienst had, door de aandeelhouders uitgebouwd tot bevrachter/rederij doordat beide er hun binnenvaartactiviteiten in onder brachten, negen schepen van Vopak en zestien van Van der Sluijs. Daardoor werd het bedrijf ook actief op de markt voor het vervoer van chemicaliën. In de jaren daarna groeide de vloot via bevrachtingovereenkomsten met particulieren snel naar ruim honderd eenheden.
Het afgelopen jaar onderging Interstream een ingrijpende structuurwijziging. Vopak verkocht zijn belang, want geen kernactiviteit meer, aan de North Sea Group (NSG), die enkele jaren was ontstaan door een fusie van Van der Sluijs en Frisol. NSG deed vervolgens 70 procent van de aandelen over aan Statendam Beheer, de houdstermaatschappij van zes telgen van de familie-Van der Sluijs. Het inmiddels met Argos Oil gefuseerde NSG behoudt de resterende 30 procent bij wijze van strategisch belang en weet zich zodoende altijd verzekerd van een forse transportcapaciteit.
Volgens Peeters is Interstream zowel in het vervoer van olieproducten als diesel, gasolie, nafta en benzine en als in het vervoer van chemicaliën één van de drie grootste partijen in de West-Europese binnen- vaart. In het minerale segment zijn Reederei Jaegers en Gefo-Unitas de andere spelers in de top-3, in de chemie zijn dat de Noors/Amerikaanse Stolt-Nielsen Transportation Group en Wijgula-Lehkering.
Ondanks de moeilijke markt zegt Peeters ‘niet ontevreden’ te zijn over de resultaten van de afgelopen jaren. ‘In volume groeien we nu al aan paar jaar achter elkaar zo’n 10 procent. Ook voor de komende jaren zie ik kansen. We zijn nu nog vooral sterk in het Amsterdam-Rotterdam-Antwerpengebied en willen onze positie op de Rijn verder versterken. Ook op Noord-Frankrijk zien we op de langere termijn kansen met de aanleg van het Seine Nord-kanaal.”
Groot surveyDe huidige overcapaciteit is vooral het gevolg van de massale bouw van grote nieuwe dubbelwandige tankers de afgelopen jaren. De grote golf van zo’n honderd nieuwe tankers per jaar is nu wel zo’n beetje over, maar ook dit jaar komen er nog een stuk of dertig bij. Daarbij komt dat oudere, enkelwandige, tankers nog een paar jaar in gebruik mogen blijven. Pas vanaf 2016 worden dubbelwandige tankers verplicht voor benzinevervoer, zo’n 30 procent van de olieproducten, en van 2019 ook voor de overige producten.
Peeters verwacht daarom dat de tankvaart nog wel een paar jaar met overcapaciteit rekening moet houden en dus met aanhoudende druk op de tarieven. “Ik denk dat 2014 een belangrijk jaar wordt voor de sector. Eigenaren van enkelwandige tankers die dan een groot survey moeten laten uitvoeren (vijfjaarlijks groot onderhoud - red.) zullen dan de afweging moeten maken of de investering die ze moeten doen de daarop volgende jaren nog terugverdiend kan worden. Richting 2016/19 zullen steeds meer eigenaren daar dan van af zien.”
Reageren
Beoordeel dit artikel:
1
2
3
4
5
Uw naam: *
E-mailadres: *
Type the code from the image
Uw bericht: *
Reageren
Alle velden met * zijn verplicht
loading...
Nieuws
De Markt
Overheid
Bestemmingen
Bedrijfsnieuws
De Praktijk
Mensen
Opinie
Modaliteiten
Scheepvaart
Wegvervoer
Luchtvracht
Spoorvervoer
Binnenvaart
NT Intelligence
Faillissementen
Personalia
Woordenboek
IATA overzicht
Agenda
Polls & reacties
Dossiers
Scheepvaart
Luchtvracht
Wegvervoer
Binnenvaart
Logistiek
Spoorvervoer
Politiek
Service
Vacatures
Links
Abonneren
Adverteren
Advertising
Video
Contact
Wie is wie?
Nieuwsbrief
NT E-mail
NT Weekly
NT Dagen
Copyright 2011 Nieuwsblad Transport