Nieuwsblad Transport | ArticleScheepvaart
Inloggen
Abonneren
Adverteren
Nieuwsbrief
RSS Feed
De krant in pdf
Nieuws
Modaliteiten
NT Intelligence
Dossiers
Service
Events
Krant
De Markt
Overheid
Bestemmingen
Bedrijfsnieuws
De Praktijk
Mensen
Opinie
Abonneenieuws
Scheepvaart
Wegvervoer
Luchtvracht
Spoorvervoer
Binnenvaart
Faillissementen
Personalia
Woordenboek
Agenda
Polls & reacties
Scheepvaart
Luchtvracht
Wegvervoer
Binnenvaart
Logistiek
Spoorvervoer
Politiek
Vacatures
Links
Abonneren
Adverteren
Advertising
Video
Contact
Wie is wie?
Meest gelezen
Ramptrein bij Wetteren gedemonteerd
Depeche Mode annuleert concert vanwege wegblokkade
Ridderkerk krijgt agrologistiek bedrijventerrein
Printen
Share
|
Nieuwbouw wordt volgend jaar nog goedkoper
16 oktober 2012
De scheepsbouwsector heeft het moeilijk. In de hoop nieuwe bestellingen binnen te halen, zullen werven volgend jaar gedwongen zijn nog lagere prijzen aan te bieden, voorspelt Danmarks Skibskredit.
Volgens de Deense bank hebben scheepsbouwers steeds minder tonnage in hun orderboeken staan. Ruimte die vrijkomt door de oplevering van schepen, wordt niet even snel weer opgevuld door nieuwe bestellingen. De scheepsbouwers hebben globaal genomen nog maar werk voor de komende negentien maanden en dat is volgens Skibskredit het laagste peil in tien jaar.
Bovendien bleef de vraag in de eerste acht maanden van dit jaar hangen op amper 30% van de beschikbare bouwcapaciteit. Er kwamen orders binnen voor 13 miljoen cgt (compensated gross tons, de in de sector gebruikelijke meeteenheid), terwijl de werven wereldwijd plaats hebben voor 60 miljoen cgt.
'De situatie wordt kritiek. De combinatie van lage vrachttarieven, hoge bunkerkosten en voortdurend dalende waarde van activa hebben de honger van reders naar nieuwbouwtonnage eindelijk doen afnemen.' In de komende twee jaar gaan vele werven zonder orders komen te zitten, is de prognose van de Deense bank in zijn jongste 'Shipping Market Review'.
Er zal wel wat capaciteit geschrapt worden - zo'n 4% dit jaar - schat Skibskredit, waarbij vooral kleine en middelgrote Chinese werven over de kop zouden gaan. De capaciteit wereldwijd zou tegen eind 2014 kunnen terugvallen tot het niveau van 2008.
Maar de impact van de overcapaciteit op de prijzen voor nieuwe schepen zou niettemin groot kunnen zijn. De prijzen gingen dit jaar gemiddeld al met 9% omlaag (al varieert dat cijfer sterk van het ene tot het andere scheepstype). 'De gemiddelde nieuwbouwprijzen zijn met meer dan 40% teruggevallen sinds hun piek in 2008, maar staan nog steeds 35% hoger dan hun vorig dieptepunt in 2002', staat in het rapport te lezen.
Voor minder gesofisticeerde schepen zouden de prijzen volgend jaar nog met 10 à 15% kunnen zakken. Maar Skibskredit verwacht niet dat de bodemprijzen van 2002 weer bereikt zullen worden, onder meer omdat staal in de tussenstijd fors duurder geworden is. 'Er is weinig ruimte voor verdere verminderingen', besluit de Deense bank.
Het gevaar bestaat wel dat het goedkopere prijskaartje en het lagere verbruik van nieuwbouwtonnage reders verleiden tot het plaatsen van bijkomende orders. Maar de markt kan die bijkomende transportcapaciteit niet echt absorberen zonder dat er nog sterkere druk ontstaat op vrachttarieven en inkomsten van de carriers, waarschuwt Skibskredit.
Deze website maakt gebruik van cookies. Waarom? Klik hier voor meer informatie.
Sluiten
Reageren
Beoordeel dit artikel:
1
2
3
4
5
Uw naam: *
E-mailadres: *
Uw bericht: *
Reageren
Alle velden met * zijn verplicht
loading...
Nieuws
De Markt
Overheid
Bestemmingen
Bedrijfsnieuws
De Praktijk
Mensen
Opinie
Abonneenieuws
Modaliteiten
Scheepvaart
Wegvervoer
Luchtvracht
Spoorvervoer
Binnenvaart
NT Intelligence
Faillissementen
Personalia
Woordenboek
Agenda
Polls & reacties
Dossiers
Scheepvaart
Luchtvracht
Wegvervoer
Binnenvaart
Logistiek
Spoorvervoer
Politiek
Service
Vacatures
Links
Abonneren
Adverteren
Advertising
Video
Contact
Wie is wie?
Events
Krant
Copyright (c) 2013 Nieuwsblad Transport